Subsurface, Surface and Life Program Area Course Lists

Course lists for the Subsurface, Surface and Life Program Area are listed below by term:

Fall 2023 Subsurface, Surface and Life Program Area Course List

Day Time Instructor Course Link
Lower Division
GEO 401 PHYSICAL GEOLOGY
W 11:00 a.m.-12:00 p.m. BELL, CHRISTOPHER J
MOHRIG, DAVID F
POTEET, MARY F
Syllabus (Fall 2023)
GEO 405 LIFE THROUGH TIME
TTH + Lab 2:00 p.m.-3:30 p.m. MARTINDALE, ROWAN Syllabus (Fall 2023)
GEO 398D INTRO MACHINE LEARNING/GEOSCIENCES
TTH  9:30 a.m.-11:00 a.m. SEN, MRINAL K Syllabus (Fall 2023)
GEO 302D AGE OF DINOSAURS
TTH 2:00 p.m.-3:30 p.m. ROWE, TIMOTHY B Syllabus (Fall 2023)
GEO 145E PROFESSIONAL ETHICS IN GEOSCI
W 12:00 p.m.-2:00 p.m. JOHNSON, JOEL P Syllabus (Fall 2023)
GEO 303E EARTH IN 2100
    JOHNSON, JOEL P
NIYOGI, DEV
Syllabus (Fall 2023)
GEO 325K COMPUTATIONAL METHODS
MW + Lab 11:00 a.m.-12:00 p.m. FOMEL, SERGEY B  Syllabus (Fall 2023)
GEO 322J TRANSITIONS IN HISTORY OF LIFE
T 9:00 a.m.-12:00 p.m. MARTINDALE, ROWAN Syllabus (Fall 2023)
GEO 371T IMPORTANCE OF FOSSIL RECORD
M 12:00 p.m.-3:00 p.m. ROWE, TIMOTHY B Syllabus (Fall 2023)
GEO 416S EARTH/PLANETARY PROC THRU TIME
TTH 2:00 a.m.-3:30 p.m. MALKOWSKI, MATTHEW A
SPIKES, KYLE T
Syllabus (Fall 2023)
GEO 465K SEISMIC EXPLORATION
MW + Lab 1:00 p.m.-2:30 p.m. SPIKES, KYLE T Syllabus (Fall 2023)
GEO 455S INTRO REMOTE SNSNG GEOSCINTSTS
MW + Lab 2:00 p.m.-3:30 p.m. GOUDGE, TIMOTHY Syllabus (Fall 2023)
Upper Division or Graduate
GEO 322E SCIENTIFIC RESEARCH DESIGN
MW 11:00 a.m.-12:30 p.m. CLARKE, JULIA A Syllabus (Fall 2023)
GEO 371T INTRO TO MACHINE LEARNING
TTH 9:30 a.m.-11:00 a.m. SEN, MRINAL K Syllabus (Fall 2023)
GEO 191 GEOMECHANICS SEMINAR
TH 11:00 a.m.-12:00 p.m. FLEMINGS, PETER B
SAFFER, DEMIAN M
Syllabus (Fall 2023)
GEO 191 DYNAMIC FIELD STRATIGRAPHY:  ANDES
M 11:00 a.m.-12:00 p.m. HORTON, BRIAN K
MALKOWSKI, MATTHEW A
Syllabus (Fall 2023)
GEO 380R DYNAMICS OF SEDIMENTARY SYSTEMS
TTH 2:00 p.m.-3:30 p.m. MOHRIG, DAVID Syllabus (Fall 2023)
GEO 382E SCIENTIFIC RESEARCH DESIGN
MW 11:00 a.m.-12:30 p.m. CLARKE, JULIA A Syllabus (Fall 2023)
GEO 383D NUM METH I: COMP METH GEOL SCI
MW + Lab 11:00 a.m.-12:00 p.m. FOMEL, SERGEY B Syllabus (Fall 2023)
GEO 383T TECT/CLIM INATCTN FORLND BASIN
MW  8:30 a.m.-10:00 p.m. HORTON, BRIAN K Syllabus (Fall 2023)
GEO 384C SEISMOLOGY I
MW 1:00 p.m.-2:30 p.m. SPIKES, KYLE T Syllabus (Fall 2023)
GEO 398T SUPERVISED TEACHING IN GEO SCI
F 8:00 a.m.-11:00 a.m. BELL, CHRISTOPHER D
NIYOGI, D
Syllabus (Fall 2023)
GEO 397L TRANSITIONS IN HISTORY OF LIFE
T 9:00 a.m.-12:00 p.m. MARTINDALE, ROWAN Syllabus (Fall 2023)
GEO 485S INTRO REMOTE SNSNG GEOSCINTSTS
MW + Lab 2:00 p.m.-3:30 p.m. GOUDGE, TIMOTHY Syllabus (Fall 2023)

 

Spring 2024 Subsurface, Surface and Life Program Area Course List

Day Time Instructor Course Link
Lower Division
GEO 114G GEOPHYSICS COLLOQUIUM
M 11:00 a.m.-12:00 p.m. TISATO, NICOLA  
GEO 302M THE AGE OF MAMMALS 
TTH + Lab 2:00 p.m.-3:30 p.m. BELL, CHRISTOPHER D
MORETTI, JOHN A
Syllabus (Spring 2024)
GEO 302D AGE OF DINOSAURS
TTH  2:00 p.m.-3:30 p.m. ROWE, TIMOTHY Syllabus (Spring 2024)
GEO 302E EARTH, WIND, AND FIRE
TTH + Lab 3:30 p.m.-5:00 p.m. JOHNSON, JOEL Syllabus (Spring 2024)
GEO 303E EARTH IN 2100
    CATANIA, GINNY Syllabus (Spring 2024)
GEO 302J CRISIS OF OUR PLANET
TTH  9:30 a.m.-11:00 a.m. GARDNER, JAMES
MOHRIG, DAVID
Syllabus (Spring 2024)
GEO 315L EARTH FROM LAB TO PLANET
MW 9:00 a.m.-10:30 a.m. FLEMINGS, PETER B
BECKER, THORSTEN
Syllabus (Spring 2024)
GEO 405 LIFE THROUGH TIME
MW + Lab 2:30 p.m.-4:00 p.m. MARTINDALE, ROWAN Syllabus (Spring 2024)
GEO 371T GEODATA
MW 2:00 p.m.-3:30 p.m. GOUDGE, TIMOTHY
TISATO, NICOLA
Syllabus (Spring 2024)
GEO 316P SEDIMENTARY ROCKS
TTH 8:00 a.m.-9:30 a.m. OLARIU, CORNEL Syllabus (Spring 2024)
GEO 420K INTRO TO FIELD/STRAT METHS
TTH +Lab 2:00 p.m.-3:00 p.m. KERANS, CHARLES
MARTIN, CRAIG
Syllabus (Spring 2024)
GEO 420K INTRO TO FIELD/STRAT METHS
MW + Lab 2:00 p.m.-3:00 p.m. MALKOWSKI, MATTHEW
BARQUERO-MOLINA, MIRIAM
Syllabus (Spring 2024)
Upper Division or Graduate
GEO 191 GEOMECHANICS SEMINAR
TH 11:00 a.m.-12:00 p.m. FLEMINGS, PETER B
SAFFER, DEMIAN M
Syllabus (Spring 2024)
GEO 385Q GEOMORPHOLOGY PROCESS/FORM
TTH 11:00 a.m.-12:30 p.m. JOHNSON, JOEL Syllabus (Spring 2024)
GEO 383S SEDIMENTARY BASIN ANALYSIS
W 3:30 p.m.-6:30 p.m. HORTON, BRIAN Syllabus (Spring 2024) 
GEO 384S SEISMIC DATA PROCESSING
TTH + Lab 2:00 p.m.-3:30 p.m. FOMEL, SERGEY Syllabus (Spring 2024)
GEO 398D 2-APP DATA ANLY/VIS/MCHN LRNG
TTH 9:00 a.m.-11:00 a.m.  FOMEL, SERGEY
SYLVESTER, ZOLTAN
 Syllabus (Spring 2024
GEO 383N DEP SYS: CARBONATES/EVAPORITES
TTH + Lab 9:00 a.m.-11:00 a.m. KERANS, CHARLES Syllabus (Spring 2024)
GEO 391 HUMAN EVOLUTION/BIODIVERSITY
M +Lab 4:00 p.m.-7:00 p.m. ROWE, TIMOTHY Syllabus (Spring 2024)
GEO 325G COMP APPLS IN GEO
T + Lab 3:30 p.m.-5:30 p.m. TISATO, NICOLE Syllabus (Spring 2024)